بیوگرافی

ناصر چشم‌آذر دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل دیده به جهان گشود. او از پنج سالگی به همراه خانواده به تهران می‌آیند و در سایه تعلیمات پدر، مرحوم اسماعیل چشم‌آذر از نوازندگان بنام موسیقی آذربایجان شروع به یادگیری موسیقی می‌نماید.

ناصر چشم‌آذر دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل دیده به جهان گشود. او از پنج سالگی به همراه خانواده به تهران می‌آیند و در سایه تعلیمات پدر، مرحوم اسماعیل چشم‌آذر از نوازندگان بنام موسیقی آذربایجان شروع به یادگیری موسیقی می‌نماید.

او در کودکی ساز آکاردئون را بر می‌گزیند و همراه آن تئوری‌های موسیقی را نیز فرا می‌گیرد.

علاقه او به موسیقی و استعداد زیاد او سبب می‌گردد که از ۱۲ سالگی به همراه پدر وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران شود. در ۱۳ سالگی جایزه اول رشته آکاردئون‌‌نوازی در ناحیه‌های دبیرستانی را بدست می‌آورد و تا ۱۶ سالگی در اداره کل هنرهای زیبای کشور از طریق موسیقی‌های فولکلوریک – ارمنی – آسوری و ایرانی به فعالیت می‌پردازد.

پس از آن برای برگزاری کنسرت با خواننده‌های وقت به امارات عربی می‌رود.

در ۱۷ سالگی به عراق رفته و کنسرتی را برای سفارت ایران در عراق رهبری می‌نماید.

از ۱۸ سالگی سفرهایش به کشورهای اروپایی با رهبری کنسرت گوگوش توأم می‌گردد.

دو سال بعد به آمریکا رفته و موفق به گذراندن دوره فشرده موسیقی Jazz می‌گردد.

با بازگشت به ایران سرپرستی ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار را بر عهده می‌گیرد و با ارکسترهای مختلف در رادیو و تلویزیون به عنوان سرپرست همکاری می‌نماید.

در ایران در محضر اساتید بزرگ همچون مرتضی حنانه و شادروان دکتر ملک اصلانیان به شاگردی می‌پردازد و همزمان تعلیم ارکستراسیون و هارمونی و سازشناسی اقدام می‌نماید.

در ۲۵ سالگی قطعه بی‌کلام چهارمضراب استاد ابوالحسن صبا – که قطعه ای کاملا مدرن و ترکیبی از موسیقی Jazz و فضای کاملا ایرانی می‌باشد – را تدارک می‌بیند (این کار هنوز پخش نشده است).

در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات موسیقی مجددا راهی آمریکا شده و دوره موسیقی فیلم و Jazz را به مدت ۵ سال فرا می‌گیرد.

وی به گواه آثارش یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی چند دهه اخیر به شمار می‌رود و آثارش با خوانندگان مطرح قبل انقلاب فصلی نوین در تاریخ آهنگسازی ایران گشوده و در مقام تنظیم‌کننده با آهنگسازان بنامی چون پرویز اتابکی، صادق نوجوکی، جهانبخش پازوکی، حسن شماعی‌زاده، سیاوش قمیشی و دیگران صدها ترانه را با تنظیم نوین خود جاودان نموده است.

وی پیشگام ورود و رواج سازهای الکترونیکی به ایران می‌باشد و تلفیق درخشان و هنرمندانه این سازها با موسیقی ایرانی او چهره ای متمایز در موسیقی به جای گذارده است.

زبان گویای آثار او و تلفیق موسیقی و روح انسان از او آثاری فرازمینی بجای نهاده که نگرشی متفکرانه از هستی نشان می‌دهد.

وی در نهم اردیبهشت ۱۳۶۳ با عشق به وطن باز می‌گردد و ادامه فعالیت‌های خود را در ایران آغاز می‌نماید.

پس از بازگشت، چشم‌آذر به ساخت موسیقی فیلم می‌پردازد و چندین اثر جاودان خلق می‌نماید.

ناصر چشم‌آذر بامداد جمعهٔ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ بر اثر سکتهٔ قلبی در تهران درگذشت. مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌آذر صبح یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تالار وحدت تهران برگزار شد و پس از آن در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

بروز بمانید

با عضویت در خبرنامه وب‌سایت، از جدیدترین مطالب و رویدادهای وب‌سایت «ناصر چشم‌آذر» آگاه شوید. کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کرده و کلید ثبت‌نام را فشار دهید.